Tolga Kahraman

Merhaba. Okuyucularımızın sizi tanıyabilmesi için kendinizi kısaca anlatabilir misiniz?
Ben Doç. Dr. Tolga Kahraman. İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim dalında öğretim görevlisiyim.
Kariyerinizin bu şekilde ilerlemesine nasıl karar verdiniz?
Bu aslında çok zor bir soru. Biraz da kader diyelim. Klinik yapmak istemedim çünkü bunu yapabilecek gücü kendimde bulamadım. Bu yüzden gıda alanına yöneldim ve bu alanda kariyerime hala devam etmekteyim.
Bir veteriner hekim olarak kedinizle ilgili kendinizi çok çaresiz hissettiğiniz bir an oldu mu veya kedinizle ilgili kararlar verirken ne gibi zorluklar yaşıyorsunuz?
Henüz olmadı ve umarım da olmaz ve hiç o duruma düşmeyiz. Çok zor bu tür şeyler.
Hayatınızda en çok iz bırakan kediden biraz bahsedebilir misiniz?
2 sene önce ilk defa kedi sahiplenmeye karar verdik Evde özellikle bir hayvan istedik çünkü küçük bir kızım var. Hayvanlara karşı aşırı sevgisi ve ilgisi var, ayrıca eşim de çok istiyordu. Evde daha rahat bakabileceğimiz için de kediyi tercih ettik ama köpek de sahiplenmek istiyoruz yakın zamanda.
Bir günlüğüne şehrin yönetimi kedilere verilseydi sizce ne yaparlardı?
Araba kullanmayı yasaklarlardı herhalde :) Kendi sağlıkları için.
Kediler bir şehri ele geçirse bu sizce dünyanın hangi şehir olurdu ve neden bu şehri ele geçirirlerdi?
Şehir olarak ayıramıyorum ama Avrupa hayvanlar için biraz daha düzgün denilebilir. Geri kalmış ülkelerde hayvan refahı ne yazık ki yüksek değil. Türkiye’de de herhalde bütün şehirlerde aynı sorunlar yaşanıyordur. İstanbul’da bile belirli ilçelerde bu hassasiyet değişebiliyor. Mesela biz Bahçeşehir’de yaşıyoruz, apartmanımızın bahçesinde dört tane kedimiz var, onlar için özel kedi evlerimiz var. Apartmanımızdaki insanlar da özel insanlar ve hayvanlara karşı aşırı ilgililer. Biz de bundan çok memnunuz. Fakat bunları İstanbul’un geri kalmış ilçelerinde görmek pek mümkün değil.
Son olarak KHEDİ’ciler adına çok teşekkür ederiz. Sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Dernekle ilgili şu anlık çok bilgi sahibi değilim ama takip etmeye devam edeceğim. Tüm ekibinize başarılar dilerim.

Geçen Haftanın Kedileri