Tilbe Saran

Merhaba,öncelikle okuyucularımızın sizi tanıyabilmesi için kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

Konservatuar Tiyatro bölümü ve İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi mezunuyum. 30 yıldır sahnede, ekranda, mikrofon önünde aşkla oynuyorum. Kadir Has Üniversitesinde oyunculuk yöntemleri üzerine ders veriyorum. Oyuncular Sendikası genel sekreterliğini 3 yıldır sürdürüyorum. Doğduğumdan beri aynı mahallede yaşıyorum, her yıl taşınmayı düşünüp son anda vazgeçiyorum. Hergün yeşili ve maviyi daha fazla özlüyorum.
Evcil hayvanınız var mı? (kedi-köpek) Kaç tane?

Dünya tatlısı sakallı bir köpeğim ve tatlı cadı kapkara bir kedim var.
Hayatınızda en fazla iz bırakan kediden bahseder misiniz bize?

Hiç birine haksızlık etmek istemem, Hepsinin yeri ayrı. İlk kedimi adada edinmiştim, sarışın bir prensti. Adını Ekrem koymuştum (niye hatırlamıyorum). Gezer tozar aç biilaç gelir yeri göğü inletir sonra da hazırladığım mamayı dişi kedilere ikram edip beni delirtirdi. Evden vapura kadar beni geçirir, eve döndüğümde mutlaka yanıma uğrar bir öpücük verirdi; ama o yaz alt sokakta, üzerine yem torbası düşüp yaralanan yavru sokak köpeğim Ringo büyüyüp de evin bireylerinden biri olunca çok alındı ve beni ebediyen terk etti. Her seferinde arayıp bulup eve getirdim ama beni asla affetmedi, bir daha asla eve gelmedi, sokakta uzaktan soğuk bir selam verir oldu. Belki de, yarım kalmış aşkımız sebebiyle sarı kedilere daha meyilliğimdir :)
Sizce bir kedi İle yaşamak bir ayrıcalık mıdır, veya kedi ile yaşamanın avantajları nelerdir?

Kendimi artık ne kedisiz ne köpeksiz düşünemiyorum. Kediler sizi en mutsuz gününüzde bile gülümsetmeyi
başarırlar. Sabahları saat kurmanıza hiç gerek yoktur. Düzenli olmaya zorlarlar yoksa masanın üzerindeki her şey aşağıya inebilir, evinizde ne kadar çok saklanabilecek yer olduğunu öğretirler. Soğuk günlerde değil de en sıcak yaz gecelerinde tam da göğsünüzün ortasına oturup kış günlerini özlettirirler. Bir şeyi yetiştirmeye uğraştığınız en telaşlı zamanlarda ya çorabınızı yırtar, ya çantanıza dalar, ya hazırladığınız raporun üzerine su döker ve hayatı fazla ciddiye almamanızı sağlarlar, Dip köşe temizlik yapmazsanız misafirlerin üzerine toz yumaklarına bulanmış olarak çıkıp sizi rezil ederler :) Dünyanın en güzel gözlü, en yumuşak, en mırıltılı, en hercai gönüllü sevgilileridirler.
Mesleğinizle alakalı olarak kediden (kedi anatomisi, esnekliği,görselliği veya karakteri olarak) ilham aldığınız zamanlar oluyor mu?

Tüm ısınma ve gevşeme hareketlerimizde kedi duruşu vardır. Ayrıca Strinberg'in Alacaklılar adil oyununda Tokla karakteri için kedi yumuşaklığını ve vahşiliğini kullanmıştm.
Bir günlüğüne şehrin yönetimi kedilere verilseydi, sizce ne yaparlardı?

Uyurlardı!
Son olarak sizin eklemek İstediğiniz bir Şey var mı?

Bilge Karasu'nun dediği gibi Ne Kitapsız Ne Kedisiz.
KHEDI ekibi olarak bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ediyoruz.

Ben ve Karakız da size teşekkür ediyoruz, mırıltısız gırıltısız kalmayın :)

Geçen Haftanın Kedileri