Sevinç Erbulak

Erbulaklar,
Onlar üç nesil kedici… Anası, küçük danası, kendisi hepsi kedici… Bugün bize ortancası konuşuyor. En çok sevdiğim…
Üstelik sadece kedici değil, yeşil, adil, isyankâr ve harika bir oyuncu o . Çevreci, az ile yaşayan, köy hayali kuran, sosyal her işin altından o çıkıyor.
Ne yaptılarsa susturamadılar onu. Ailesinden öyle görmüştü çünkü. Aile önemli tabi…
Tüm yaptıkları yetmiyor bir de yeni oyuncular yetiştiriyor. Meslekten aldığını mesleğe yatırmak nasıl da büyük erdem. Afife Jale yaşasa eminim alnından öperdi. Şimdi kendi gibi güzel insanlar ile oynuyor.
Bizde beraber güzel işler yaptık, yine de yapacağız. Durmak yok!
Çünkü o Sevinç Erbulak
***

Sevinç Erbulak: Kavin’imin ilk kelimesiydi kedi. Anne baba değil de kedi

Tolga Öztorun: Ben seni tanıdım tanıyalı (galiba biraz uzun oldu) kedilerin var. Bunu örnek olsun diye sormak istiyorum daha çok. “Kedi ile büyümek ve çocuğunu kedi ile büyütmek”… Mesela büyürken kediler olmasa nasıl bir Sevinç olurdun?


Sevinç Erbulak: Büyürken kediler olmasa anlayamazdım nasıl kurak bir insana dönüşeceğimi. İnsan kedisi yoksa bilemez ki neleri teğet geçtiğini. Kediler benim mutluluk kaynağım, benim rehberlerim; en yakın dostlarım onlar benim. Kedisiz bir eve misafirliğe gittiğimde bile  kendimi o kadar yalnız hissederim ki. Annemin ve babamın sayesinde kendimi bildim bileli kedilerleyim. Sonra seni tanıyıp kedi beslemenin tüm inceliklerini de öğrendim. Daha ne isterim?
Kedi ile büyümek, sakin öğleden sonralar, oldukça hareketli geceler demek. Kedi ile büyümek onlardan paylaşmayı öğrenmek ve bunu hayatında da uygulamak demek. Aşığım hepsine. Aşığız hepsine.

Tolga Öztorun: Kızın Kavin bizden daha da tutkun bir kedici… Sadece evdekiler değil, sokaktakiler de onun derdi, tüm kış onlar için uğraştı…  Gerçi şanslı bir çocuk, ona göre kedi zaten evde yaşayan aile bireyi… Anlatsana bize onun kedilerini… Kavinin kedili hikâyelerini…


Sevinç Erbulak: Kavin tam bir kedikolik. Kavin’imin ilk kelimesiydi kedi. Anne baba değil de kedi. Konuşmasını sabırsızlıkla beklediğimiz bir yaz günü bahçedeki kediye bakıp bana ” a a kedi” demişti birden. Ne bekliyorduk ki?

Ben ona hamileyken uzun süre bir günlük tutmuştum.
Lütfen yağmur yağdığında taşlara çıkan sümüklüböcekleri fark eden ve onları çimene taşıyan bir kızım olsun diye yazmıştım. Ve bilir misin? aynen öyle oldu. Kavinim, her şeyi fark eden bir genç kız.Ben bunu kedilerle iç içe büyümesine bağlıyorum. Onlardan o kadar çok öğrendi ki? Okuldan eve geldiğinde sırayla hepsini öpmesi, sokak hayvanlarına barınak inşa etmesi, proje geliştirmesi, okul ödevlerine mutlaka onların dertlerini anlatan çözüm önerili projeler çizmesi hep bu kedili yaşamın ganimeti. Ne kitapsız ne kedisiz yani ;)


Tolga Öztorun: Mesela günün birinde bir çocuk kitabı yazsan, Kediler ve çocuklar üzerine olsa, Nasıl bir şey olurdu? Neden sürekli gülüyorsam bu soruyu sorarken!


Sevinç Erbulak: Günün birinde bir çocuk kitabı yazsam kavin onu mutlaka resimlerdi. Hatta belki de resimliyordur. Hatta belki kızımızın ismi Titi olabilir ve kedilerle konuşabilme süper gücüne sahiptir. Titi ve kediler sokak hayvanlarının daha uzun ömürlü olabilmeleri için bir dernek kurmuş olabilirler ve şahane fikirlerini hayata geçirmek üzerelerdir ;))) kim bilir?

Günün birinde bir çocuk kitabı yazsam içinde sadece çocuklar ve kediler olur. Bilge Karasu’ya bir selam çakarız ve kitabın adı ” ne masalsız ne kedisiz” olur. Olur mu? Olur :)
Sokaklardaki hayvanların can güvenliğini de ömürlerini de çok önemsiyorum. Bu konuda çocukları bilinçlendirici bir kitap olur diye düşünüyorum.
İçimden böyle geçti yani ;)


Tolga Öztorun: Teşekkür ediyorum, iyi ki varsın, Seni seviyorum


Sevinç Erbulak: Bir nedenle kediniz olamıyorsa tabii bunun nasıl bir nedeni olabilir bilemedim ama lütfen çevrenizdeki hayvan dostlarına mama yardımı yapmayı ihmal etmeyin. Sokaktaki yardıma muhtaç hayvanları görmezden gelmeyiniz. Bu dünyayı onlarla paylaşıyoruz, paylaştıkça çoğalacağımızı kendinize hep söyleyiniz.
Söyleyin bana yavru bir kedinin içi minik tüylerle kaplı kulakları ve tozpembe patilerinden daha güzel bir şey var mı bu kara Dünyada?

Geçen Haftanın Kedileri