Sait Mingü

Okuyucularımıza kısaca kendinizden bahseder misiniz?
Adım Sait Mingü, ressamım. Sanat icra ediyorum.
Kariyerinizin bu şekilde ilerlemesine nasıl karar verdiniz?
Çocukluğumdan beri elimde hep kağıt, kalem olurdu. Her zaman çizime meraklı ve ilgiliydim. Babam mimar, annemin ise bu tür sanat işlerine merakı söz konusu idi. Aileden gelen bir durum olduğundan sanat tarihi kitapları ile büyüdüm diyebilirdim.
Evcil hayvanınız var mı? Özellikle kedi, varsa kaç tane?
Dört kedim oldu şimdiye kadar. Şu an evimizde Siyam ırkı bir kedi ile yaşıyoruz.
Hayatınızda en çok iz bırakan kediden biraz bahsedebilir misiniz?
İlk sahiplendiğim kedim. Adı Marlon idi. 18 yaşındayken kaybettim onu. Benim en çok hatırladığım dönemde benimle birlikte idi. Neredeyse ergenlikten 35 yaşıma kadar birlikte yaşadık. Beraber o kadar çok şey yaşadık ki onunla, evden ilk ayrıldığım ve üniversiteye başladığım dönemler yanımdaydı. Marlon sırt çantamda, bisikletle Levent’ten Zekeriyaköy’e kadar gitmiştik. Gezip görmediği yer kalmadı diyebilirim. Çantadayken hiç sesini çıkarmazdı. Sinemaya bile gittik Marlon’la. Görmüş geçirmiş bir kedi diyebilirim.
Sizin resimlerinizi kediler nasıl etkiledi?
Bence kedi, bir ressam için evde bulunması gereken en güzel şey. Her pozu ,her duruşu ayrı güzel. Karşısına geçip onu çizmek ve resmetmek için harika bir model. Resimlerimde kedi figürlerini dinamik olarak kullanmayı seviyorum.
Bir günlüğüne şehrin yönetimi kedilere verilseydi sizce ne yaparlardı?
İnsanları kısırlaştırır, onlardan intikam alırlardı.
Kediler bir şehri ele geçirmek isteselerdi bu hangi şehir olurdu ve neden?
Bence İstanbul’u ele geçirmiş durumdalar zaten. Her taraf, bütün sokaklar kedi. Mesela eşimin sadece bizim sokakta beslediği kedilerin sayısı 10’u geçti ki bu sadece birkaç apartmanı kapsıyor. Belli bir apartmandan sonra diğer bir kadın bu görevi devam ettiriyor. Kediler bunu biliyor ve kendi sınırları içinde besleniyorlar.
KHEDİ olarak size çok teşekkür ediyoruz. Son olarak eklemek istediğiniz bir husus var mı?
KHEDİ ekibine yayın hayatında başarılar diliyorum.

Geçen Haftanın Kedileri