Gaye Su Akyol

Sanki bambaşka bir Dünya’dan geliyor o.

Bildiğimiz müziğin dışında bir şey yapıyor, hiç duymadığımız, sınırları olmayan kendine has bir şey yapıyor. Mest oluyorum onu dinlerken.

Büyülü bir sesi var. En bilindik nameler bile başka geliyor ondan.

Güzel, pozitif, duyarlı, yetenekli. Çok az bulunacak cinsten bir müzisyen. Müzik tarihimizin başına gelen en güzel şeylerden biri o… Üstelik sadece benim değil Dünya’nın yorumu da böyle. Dünyanın onu sevmesini pek sevmiyorum. Çok sevilen çabuk bozulur kaygısı galiba. Bu hali ile benim için bir efsane o.

Çünkü o Gaye Su Akyol

Tolga Öztorun: Bu ülke sanırım geçtiğimiz 110 yılda hayvan hakları konusunda yaşadığı neredeyse en kötü dönemi yaşıyor. Popülaritesini yitirmiş gazeteciler, şarkıcılar, mankenler haydi sokak hayvanlarını asalım – keselim temalı demeçler vererek vicdan yoksunu işlere soyunuyorlar. Medyanın bu konuda geldiği nokta hakkında ne diyorsun.

Gaye Su Akyol: Cehaletin ve kötülüğün yüceltildiği çok karanlık zamanlardan geçiyoruz. Medya bunun en net karşılığı. Bu ortamdan, savunmasız her canlı zarar görüyor ne yazık ki.

Fakat bütün bu kötülüğün karşısında, çok iyi niyetli oluşumlar, hayvanların daha iyi şartlarda yaşaması için her gün çalışan çok fazla insan var.

Bu durumu görüp yapabileceğimiz ne varsa yapalım, katkı sağlayalım derim, mümkünse daha kalabalık hareket ederek.

Tolga Öztorun: Kliplerde veya videolarda seni izlerken sanki vücut dilinin, estetiğinin kedi gibi olduğunu görüyorum. Böyle düşünen birkaç arkadaşım daha oldu. Gerçekten sence kedilerden böylesine etkilenmiş olman mümkün mü?

Gaye Su Akyol: Mantıklı 

Tolga Öztorun: Hayatını paylaştığın kediler kısır mı? Kısırlaştırma hakkında ne düşünüyorsun?

Gaye Su Akyol: Hayatımda çok kediyle dostluk ettim, istikrarla besledim ama hiç sahiplenmedim.

Galiba başka türlü bir iletişimle mutlu oluyorum. Öyle bir bağlılıktan kaçıyorum belki. Derinlerde bir yerde ölüm korkusu bile olabilir.

Kısırlaştırma meselesi de çok hassas, doğru bir cevabım yok. Yaptıranları anlıyorum ama ben olsam sanırım yaptıramazdım, kendimde o hakkı bulamayabilirdim.

Tolga Öztorun: Teşekkür ediyorum, iyi ki varsın.

Röp: Tolga Öztorun
link

Galeri

Geçen Haftanın Kedileri