Kedilerde Meme Tümörü

Kedilerde Meme Tümörü

Kedilerde karşılaşılan hastalıklar arasında kanser türleri önemli bir yer tutar. Kedilerde meme kanseri bu hayvanlarda en sık görülen üçüncü kanser tipidir ve özellikle yaşlı dişi kedilerde karşılaşılır. Meme tümörleri benign ve malign olarak ikiye ayrılır. Genellikle tümörlerin %85’i kötü huyludur. Çoğunlukla 10-12 yaş arasındaki dişi kedilerde görülen meme kanseri Siyam kedilerinde daha sık ortaya çıkar ve dişi siyam kedileri bu kansere erken yaşlarda da yakalanabilir. Kısırlaştırılmamış kedilerde bu riskin artmasıyla birlikte, kızgınlığı baskılamak için kullanılan hormonlar da tümör riskini arttırmaktadır.
Kedilerde meme kanseri çoğunlukla kedi sahiplerinin kedilerini okşarken ellerine gelen memelerdeki şişkinlikler ile fark edilir. Kedilerde meme kanseri tek bir meme lobunda olabileceği gibi birkaç memeyi de etkileyebilir çünkü kedilerin sağ ve sol meme lobları damarlar ile birbirine bağlantılıdır. Dolayısı ile damarlar yoluyla tümörlerin yayılması son derece kolaydır. Kedilerin memelerindeki bu tümörlere zamanında müdahale edilip alınması gerekmektedir.. Aksi takdirde başlangıçta ortalama bir nohut büyüklüğünde olan tümörler gittikçe büyür. Büyüyen tümörlerin sonunda patlama riski bulunmaktadır. Ayrıca kötü huylu tümörlerin başta lenf düğümleri ve akciğerlere de metastaz yapma riski bulunur. Buralarda ortaya çıkan belirtilerin de dikkate alınması gerekmektedir.
Tanıda palpasyon ile muayene hekim için en kolay yöntemlerden biridir fakat tümörün iyi huylu veya kötü huylu olma durumu için patolojik muayene en kesin sonucu verir. Ayrıca akciğerlere metastaz riskinden dolayı akciğer radyografisi de yardımcı bir tanı yöntemidir.
Kısırlaştırma en etkili korunma yöntemidir. Kısırlaştırma işlemi yalnızca dünyaya istenmeyen yavru kedilerin gelmesini engellemek ile kalmıyor, hem dişi hem de erkek kedileri birçok hastalıktan koruyor. Erken kısırlaştırılan kedilerde meme tümörü ile karşılaşılma riski büyük ölçüde azalır. Kısırlaştırma yaşı ilerledikçe riskteki düşüş de azalıyor.

Geçen Haftanın Kedileri