Kedilerin Yatağa İdrar Yapmasının 5 Olası Nedeni

Kedilerin Yatağa İdrar Yapmasının 5 Olası Nedeni

Kedilerin Yatağa İdrar Yapmasının 5 Olası Nedeni


Kedilerin istenmeyen yerlere özellikle de sahiplerinin yataklarına idrar yapmaları genellikle hormonal ve kimyasal dengelerini de etkileyebilen anksiyete ve/veya stresten kaynaklanan bir sorun nedeniyle gerçekleşmektedir. Bu genellikle idiyopatik sistit olarak adlandırılır ve mesanenin bilinmeyen bir nedenden dolayı iltihaplanması olarak açıklanabilir. Bu durumun muhtemelen hormonal dengesizliklerden kaynaklandığı ve en iyi şekilde çevredeki stresi azaltarak önlendiği düşünülmektedir.


Böyle bir durumda ilk olarak, kedide mesane, idrar yolu enfeksiyonunun var olup olmadığından emin olmak için veteriner hekim bir dizi inceleme yapmalıdır. Eğer kedinin istemsiz olarak ya da hastalık nedeniyle idrar kaçırmasına neden olacak bir bulgu elde edilemezse, beş olası nedenle yatağa idrar yaptığı düşünülür:


  1. Kum Kabının Yerini Beğenmiyor Olabilir


İdeal olarak kedi kum kaplarının, nispeten kedinin kendini daha iyi hissedebileceği hafif ışıklı, kolay ulaşılabilir, gürültüsüz, temiz bir yerde olması önerilir. Birkaç katlı evlerde bodrum katlarına koyulan, ya da ışık almayan ev bölümlerinde kedi tarafından zor fark edilebilecek lokasyonlarda bulunan kum kaplarının kullanımı zordur. Köpek bulunan evlerde kediler, kum kaplarının köpeğin dinlenme alanına yakın olmasından rahatsız olabilirler. 


Kum kabının evin işlek bir alanında veya çamaşır kurutucusu gibi gürültülü bir aletin yanında veya fırın gibi rastgele zamanlarda açılan bir cihazın yakınında bulunması kediler için sorun olabilir.


  1. Daha Fazla Kedi Kum Kabına İhtiyaç Olabilir


Bazı kediler ortamda birkaç kum kabı olsa da ayrı kum kabına idrar yapmayı, dışkılamayı tercih ederler ve başka kedilerle kum kaplarını paylaşmak istemezler. İdeal olan evdeki kedi sayısı kadar kum kabı bulundurmaktır.Çoklu kum kapları özellikle yavru kediler için iyi bir fikirdir. Yavru kediler istenmeyen yerlere idrar ve dışkı yapma kazalarını önlemeye yardımcı olmak için birden fazla ve kolayca erişilebilen kum kaplarına ihtiyaç duyarlar. Ayrıca kedisine herhangi bir şey için kızan bir birey, kediyi, kum kabının yakınlarındayken veya içindeyken asla azarlamamalı ve cezalandırmamalıdır. Bu, kedinin kum kabıyla olumsuz bir ilişki yapılandırmasına ve ondan kaçınmasına neden olacaktır. Aynı nedenle kediyi kum kutusuna, zorla sokmak ve/veya oraya kapatmak, kum kabında ilaç vermeye çalışmak, tırnaklarını kesmek veya taşıma amacıyla kullanmak da sakıncalıdır ve asla yapılmamalıdır.


  1. Kedi Kum Kabınının Türünü Sevmiyor Olabilir


Kokuları hapseden ve hareket yeteneğini kısıtlayan kum kapları kedilere rahatsızlık verir. Kenarları yüksek kum kapları ise artrit gibi ağrı veren hastalıkları olan kediler ve/veya yaşlı kediler için kullanım güçlüğü doğurur.


  1. Kedi, Kullanılan Kumu Sevmiyor Olabilir


Bazı kediler için kedi kumuna girip kazmak ağrı verici olabilir, bu yüzden daha yumuşak bir kum onlar için daha ideal olabilir. En iyisi, biri yumuşak tip olan Marka A ve diğeri daha sert bir tip olan Marka B ile doldurulmuş iki kedi kumu kutusunu yan yana koymak ve kedinin hangi kumu tercih ettiğini gözlemlemektir.  


  1. Ev Yaşamındaki Büyük DeğişimlerKediler tahmin edilebilir ve kontrol edilebilir bir ortamda büyümeyi tercih ederler. Bir kedinin evindeki değişiklikler bize önemsiz görünenler bile, evi kirletme davranışını tetikleyebilir. 


Kedininin Kendini Her Zaman Güvende Hissetmesi Gerekir.


Kedilerle ev halkının kaliteli zaman geçirmesinin her iki taraf için de rahatlatıcı ve stres azaltıcı olduğu anlatılmalıdır.


Kedinin Yatağa İdrar Yapmasını Nasıl Engellenir?


Bu sabır gerektiren bir durumdur ve beş yönlü bir yaklaşım önerilmektedir.


Kum kabınının bulunduğu alan, kedinin tuvaletini yapması için cazip kullanışlı bir hale getirilmelidir. İnce taneli, kokusuz, topaklanan kumun kediler için en iyi seçenek olduğu kabul edilir. Kumların plastik yapıdaki kum kaplarına yapışmalarının ve zamanla kirlilik oluşturmalarının önüne geçilmesinin önemli olduğu vurgulanmaktadır.Kedi kumunun kirli bölümleri özenle ve iyice temizlenmelidir.


Kedinin önceden idrar yapma alışkanlığı geliştirdiği alanların onun için artık çekici olmayan hale getirilmelidir. 


Örneğin kimse yatmadığı zamanlarda, yatağı kedinin ilgilenmeyeceği ve emici olmayan bir yer haline getirmek için duş perdesi gibi bir şeyle kaplanmalıdır.


Kedi ile yatakta veya kanepede oynamaya başlanmalı ve orada ikramlar verilerek yatağı veya mobilya parçasını tuvalet yerine yiyecekle ilişkilendirmeyi öğrenmesi sağlanmalıdır.


Sabırlı olunmalıdır.


Geçen Haftanın Kedileri