Kedilerde Taurin Eksikliği

Kedilerde Taurin Eksikliği

Amino asitler proteinlerin yapı taşlarıdır ve organizmanın düzgün çalışabilmesi için gereklidirler. Vücutta yaşam için kritik öneme sahip 20'den fazla amino asit türü vardır.
Esansiyel amino asitler, vücutta sentezlenemeyen ve bu nedenle diyet yoluyla alınması gereken bir amino asit grubudur. Taurin de bu tür amino asitlerden biridir ve kedilerin diyetinde mutlaka bulundurulması gerekir.  Bu amino asidin eksikliği körlük ve diş çürümesi gibi ciddi sağlık sorunları ile sonuçlanır. Bu nedenle, tüm kedi mamaları taurin ile desteklenmektedir, böylece eksikliğinin görülmesi nadirdir.
Bununla birlikte, bazı kedilerde belirli hastalıklarla ilişkili olarak da taurin eksikliği olabilir ve diyetlerine taurin eklenmesi gerekebilir. Evde hazırlanan proteinden fakir veya haşlanmış etlerden ibaret öğünler taurin eksikliğine neden olabilir.
Diyetlerle alınan taurin vücutta, kalp duvarı kasları, göz retinası ve beyin de dahil olmak üzere önemli dokulara yüksek konsantrasyonlarda dağıtılır. Bu dokulardaki taurinin tam işlevinin anlaşılması güçtür, ancak eksikliğinin dilate kardiyomiyopati nedeniyle kalp yetmezliğine ve körlüğe yol açabileceği iyi bilinmektedir. Taurin replasmanı ile bu olumsuz durumlar genellikle tamamen veya en azından kısmen geri dönüşümlüdür.

Belirtiler ve Tipler

Taurin eksikliği ile ilgili spesifik hiçbir semptom yoktur. Bununla birlikte, eksikliği dilate kardiyomiyopatiye neden olduğundan, semptomların genellikle, gelişen ikincil hastalık ile ilişkili olduğu bulunmuştur.

Nedenler

Evde pişirilen ve taurinden eksik diyetlerle beslenme en önemli nedenlerdir.

Teşhis

Hasta sahiplerinin veteriner hekime, kedilerinin sağlık geçmişleri ve beslenme alışkanlıkları ile ilgili detaylı bilgi vermeleri çok önemlidir. Ayrıntılı bir anemnez aldıktan sonra, veteriner hekim tam bir muayene yapar ve rutin laboratuvar testleri, tam bir kan sayımı (CBC), biyokimya profili ve idrar tahlili içeren tetkikleri değerlendirmek ister. Bu testlerin sonuçlarının, başka bir hastalık mevcut olmadıkça, genellikle normal olduğu bulunmuştur. Bu durumda kan taurin düzeylerinin değerlendirilmesi çok önem taşır; tespit edilen düşük kan taurin seviyeleri bir eksikliğin teyidi olacaktır.
Kalp hastalığı mevcutsa, hastalığın şiddetini belirlemek ve değerlendirmek için göğüs röntgenleri, elektrokardiyogram (EKG) ve diğer teşhis yöntemleri kullanılmalıdır. Taurin, göz retinasında yüksek konsantrasyonunda bulunduğundan, kan taurin seviyeleri kronik olarak düşük olan kedilerde retina hasarı yaygın bir bulgudur. Bu nedenle, veteriner hekim şüpheli kedilerde herhangi bir retina hasarının olup olmadığını görmek için ayrıntılı bir göz muayenesi yapar.

Tedavi  

Taurin takviyesi, taurin eksikliğinden muzdarip kediler için tercih edilen bir tedavidir. Bazı kedilerde, tekrarlayan taurin eksikliğini önlemek için ömür boyu taurin takviyesi gerekir. Bu, eksikliğin ciddiyetine ve kedininin aldığı taurini sinidirme ve kan seviyelerini koruma yeteneğine bağlı olacaktır. Bazı hastalar için, semptomların giderilmesinden sonra taurin takviyesi kesilebilir.  

Yaşam ve Yönetim
 
Tedavi süresince evde iyi bakım gereklidir. Semptomların şiddetlenmesini önlemek için ilaçların öngörülen dozda ve sıklıkta verilmesi gerekir. Kalp hastalığı durumunda, kedinin stressiz bir ortamda dinlenmeye ihtiyacı olacaktır.   Tedaviye yanıtı izlemek ve taurin düzeylerinin vücut tarafından korunduğundan emin olmak için rutin muayeneler gereklidir. Çoğu hayvanda dramatik iyileşme görülürken, bazı hayvanlar taurin takviyesine iyi yanıt vermeyebilir.

Geçen Haftanın Kedileri