KHEDİ - KEDİLERDE KULAK İLTİHABI

KEDİLERDE KULAK İLTİHABI

Kedilerde sık görülen rahatsızlıkların arasında dış ve orta kulak iltihaplanması bulunmaktadır. Kulak yoluna bulaşan bakteri ve mantarlar zamanla enfeksiyon oluşturarak iltihap oluşmasına neden olmaktadır. Kedide kulak iltihabı erken teşhis edilemediğinde işitme kaybı ve denge problemleri meydana gelebilmektedir. Kedilerde kulak iltihabı dış, orta ve iç kulak olarak üç kademede incelenmektedir. Kedilerin kulakları dik yapılı olmasından dolayı dış kulak enfeksiyonları çok kolay bir şekilde oluşabilmektedir. Dış kulak enfeksiyonu tedavi edilmediği zaman yayılarak orta ve iç kulağa kadar ilerleyebilmektedir.

Kedide kulak iltihabı bazı durumlarda alerjik sebeplerin devam etmesi durumunda şekillenebilmektedir. Sürekli kaşıntı halinde olan kedilerin kulaklarında tahriş oluşacağından dolayı zamanla enfeksiyonlara bağlı olarak iltihaplanma meydana gelebilmektedir.

Sponsorlar
Derneğimiz 2017 Ocak ayında ''Kedi Hekimliği Derneği'' adıyla sürekli gelişen ve her gün daha da özelleşen sağlık ve tıp alanı gibi, biz Veteriner Hekimlerin de daha spesifik çalışmalar yapabilmesi hedefiyle "Kedi Hekimliği" alanına yoğunlaşmak, "Kedi"yi ve özellikle "Hekimliğimizi" kapsayan kısmını irdelemek, hem siz meslektaşlarımız hem de Veteriner Hekim Adayı öğrencilerimizin bu alandaki gelişimine katkı sağlayabilmek amacı ve heyecanı ile kurulmuştur.