Kedilerde Konjonktivit

Kedilerde Konjonktivit

Konjonktivit çoğu hayvan gibi kedilerde de en sık gördüğümüz problemlerdendir. Kısaca gözün konjonktiva kısmının enfeksiyonu ve iltihaplanması, yani yangısıdır.
Konjonktiva viral veya bakteriyel enfeksiyonlar, alerjiler, travma veya bağışıklık sistemine bağlı hastalıklardan ötürü iltihaplanır. Başlıca nedenler arasında alerji kaynaklı olanlar ilk sırada yer alır. Polenler, koklama esnasında temas edebilen otlar, temizlik malzemeleri gibi birçok faktör alerjiye neden olur. Göze herhangi bir steril olmayan yabancı cisim teması, diğer kedi veya canlıların göz ile teması, mikroorganizma kaynağı olabilecek her türlü temas, kirli sular, uygun olmayan şartlarda göz temizliği yapılması nedenler arasındadır. Yavru kedilerin Feline Herpes virüsüne veya klamidyaya yakalanmaları yaygın görülür ki bunlar da konjonktivite neden olabilir. Her iki durumda da tedavi zordur ve Herpes virüsü kedinin tüm yaşamı boyunca göz akıntısı ve konjonktivite neden olabilir.
En büyük belirti gözün konjonktiva kısmının kızarması, sulanması ve gözden akıntı gelmesidir. Hastalığının şiddeti, etkenin türü ve patolojik özellik özelliğine göre kızarıklığın derecesi değişebilir. Yine aynı nedenlere bağlı olarak akıntının rengi, kıvamı ve şiddeti de değişebilmektedir. Genelde hafif kızarık ile başlar ve kızarıklık giderek artar. Sonrasında şeffaf bir akıntı görülür. Müdahale edilmediği takdirde genelde akıntı şiddetlenir ve daha koyu, sarımsı bir hal alır.Gözde kısılma meydana gelebilir. bazı durumlarda kaşıntıda şekillerine bilmektedir. Nadir olarak genel durumu da etkiler. Yüksek ateş, halsizlik, iştahsızlık görülebilir.
Neden olan etkene, şiddete göre farklı uygulamalar yapılabilir. Genelde lokal göz ilaçları ile çözüm üretilmektedir. Alerji kaynaklı olanlarda alerjiye karşı göz damlaları kullanılabilir. Eğer doğmasal bir anomaliden kaynaklı ise genelde çözüm; operasyon ile anomalinin düzeltilmesi ile bulunur.

Geçen Haftanın Kedileri