Kedilerde Hipervitaminozis A ( Vitamin A Toksikasyonu)

Kedilerde Hipervitaminozis A ( Vitamin A Toksikasyonu)

Kedilerde Hipervitaminozis A ( Vitamin A Toksikasyonu) 


A vitamini, kedilerde gece görüşü ve sağlıklı bir cilt için olmazsa olmazdır. Aynı zamanda A Vitamini bağışıklık sistemini destekler ve antioksidan özellik taşır. Yağda çözünen bir vitamindir, fazla miktarda A vitamini alımı toksisite ile sonuçlanabilir. 


Hipervitaminozis A yaygın olarak A vitamini toksisitesi olarak adlandırılır. Çoğunlukla A vitamini takviyesinin gereğinden fazla kullanılması, kedinin karaciğer gibi A vitamini açısından zengin yiyecekleri fazla miktarlarda veya uzun süreli tüketmesi sonucunda  ortaya çıkar. 2-9 yaş arasındaki kedilerde görülme olasılığı daha yüksek olsa da her yaştaki kedi bu durumdan etkilenebilir.


Semptomlar

* Uyuşukluk

* İştah kaybı

* Kilo kaybı

* Topallık

* Tüylerde bozulma

* Kabızlık

* Otururken anormal postür sergileme

* Boyun ve ön ekstremite bölgelerinde deri lezyonları


Nedenleri

* A vitamini ile zenginleştirilmiş diyetler (çiğ karaciğer)

* Aşırı A vitamini takviyesi (morina, karaciğeri yağı)


Teşhis

Veteriner hekiminiz, evcil hayvanınızın diyetiyle ve (varsa) ek rejimiyle ilgili sorular sormak da dahil olmak üzere, kedinizin ayrıntılı geçmişini alacaktır. Diğer hastalıkları elimine etmek için detaylı bir fiziksel muayene yapılacaktır. Bunlara ek olarak,  tam kan sayımı, biyokimya profili ve idrar tahlili dahil olmak üzere rutin laboratuvar testleri isteyecektir. Eşzamanlı başka hastalıklar olmadıkça tahlil sonuçları genellikle normaldir. Bazı kedilerde tam kan sayımında beyaz kan hücrelerinde artış (özellikle nötrofiller) veya kan glikoz seviyesinde artış gözlenebilir. Bir diğer bulgu omurga radyografisinde kemik üremelerinin görülmesidir. Kesin teşhis kandaki A vitaminin ölçümü ve yüksek çıkması sonucunda konabilir. 


Tedavi

Bu durum ister diyetteki bir üründen (örneğin çiğ karaciğer) ister verilen takviyelerden kaynaklansın, bu takviyelerin kesilmesi ile birlikte iyileşme başlar. Veteriner hekiminiz, kedinizin ihtiyaçları için dengeli bir diyet önerebilir. Ağrıyı tedavi etmek için ağrı kesiciler önerebilir.


Yaşam ve Yönetim

Bu tür zehirlenmenin genel prognozu, tedaviye erken başlanmasına ve kedinin yaşına bağlıdır. Olgun kedilerde, kemik malformasyonları dışında semptomlar genellikle başarılı bir şekilde düzelir. Öte yandan, genç kedilerin uzun kemiklerinde kalıcı hasar şekillenebilir.


Kandaki yüksek A vitamini düzeyinin başarılı bir şekilde normalize edildiğini  doğrulamak için kandaki A vitamini düzeyinin periyodik olarak ölçülmesi  gerekebilir.


Korunma

Kedilerde A vitamini toksisitesini önlemenin en iyi yolu, evcil hayvanınızın diyetini değiştirmeden ve/veya bir A vitamini takviyesi rejimine başlamadan önce veterineriner hekiminize danışmak ve kedinizin çiğ karaciğer tüketmesine izin vermemektir.


Geçen Haftanın Kedileri