Kedilerde Anormal Solunum

Kedilerde Anormal Solunum

  • Kedilerde sık soluma ne anlama gelmektedir?

Kesik kesik sık soluma köpeklerden alışık olduğumuz bir durumdur. Bu durum kedilerde de görülebilmektedir.

  • Kedilerde sık soluma hangi durumlarda normaldir?

Bazen kedilerde sık soluma fizyolojiktir ve ne gibi bir faaliyet sonrası bu durumun şekillendiğini biliyorsanız endişelenmeniz için bir neden değildir. Sık soluma; yüksek vücut sıcaklığı, stres ve endişe durumunda veya yorucu egzersiz sonrası normal bir tepki olabilir.

  • Kedilerde anormal sık solumanın belirtileri

Kediniz stresli değilse, çok sıcak hava koşullarına maruz kalmamış veya yakın zamanda yoğun egzersiz yapmadıysa sık soluma tıbbi bir problemin işareti olabilir. Sık solumanın kedilerin nefes darlığı ile birlikte seyrettiği, altta yatan kardiyovasküler hastalıklarla ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bronşiyal bir hastalık gibi kronik solunum yolu hastalıkları da bir kedinin sık solumasına neden olabilir. Genç yavru kedilerde bile sık soluma altta yatan doğmasal kalp rahatsızlığı gibi sorunların bir işareti olabilir.

  • Kedilerde anormal sık solumanın nedenleri

Astım: Sık soluma hırıltıya, öksürüğe ve artmış solunum hızına neden olabilmektedir. Astım; bir kedinin alerjik reaksiyonu uyaran partikülleri solunum yoluyla alması ile ortaya çıkar.
Kalp kurdu: Köpeklerle daha yaygın olarak ilişkilendirilse de kedilerde de kalp kurdu olabilir ve bu da solunum zorluğuna neden olabilir.
Konjestif kalp yetmezliği: Akciğerlerin içinde ve çevresinde biriken sıvı derin, hızlı nefeslere, öksürüğe ve sık solumaya neden olabilmektedir.
Solunum yolu enfeksiyonu: Kedilerde solunum yolu enfeksiyonları hastanın solunumunu zorlaştırmaktadır. Sebep genellikle viraldir ancak sekonder bir bakteriyel enfeksiyonun oluşması görülebilir.
Anemi, travma, nörolojik bozukluklar, abdominal genişleme ve aşırı ağrı gibi diğer durumlar da kedilerin sık solumasına neden olabilir.

Geçen Haftanın Kedileri