kedilerde-agri

kedilerde-agri

Kediler ağrı ve rahatsızlığı maskeleme yetenekleri ile ünlüdür. Vahşi doğada bu büyük bir avantajdır ancak evcil hayvan sahiplerinin evcil hayvanlarının bir sorunu olduğunu bilmeleri büyük bir problemdir.
Veteriner hekimler evcil hayvanlarda ağrıyı anlamada uzun bir yol kat etmişlerdir. Artrit, diş hastalığı, idrar yolu hastalığı, kemik hastalığı ve kanser ağrılı olduğu bilinen yaygın tıbbi durumlardan sadece birkaçıdır.
Ağrı yönetimi uzmanlarının sık sık tekrarladıkları bir mantra vardır: “Acıyı varsay.”
Ağrılı bir tıbbi durum teşhis edilirse ağrı yönetimi de her seferinde tedavinin bir parçası olmalıdır. Kediler konuşamayabilir ama ağrılarını kendi yöntemleriyle anlatırlar. Bize gelip “Canım yanıyor.” diyemeseler de kediler ağrı çektiklerini gösteren davranışlar sergilerler.
Kedide ağrıyı tanıma: Bir kedinin ağrı duyduğunu anlayabilmek için gözlemlenebilecel en yaygın davranışlardan bazıları:

  • Aktivite seviyesindeki bir değişiklik rahatsızlığı gösterebilir. Kediler daha az aktif hale gelebilir ve eskisinden daha uzun süre uyuyabilir. Pozisyonlarını değiştirmede isteksiz olabilir veya yüksek yerlere sıçrayamayabilirler. Tersine, kediler daha aktif hale de gelebilir.
  • Birçok kişi kedilerin kendini ısırma ve yalamasını geçirdiği bir alerji ile ilişkilendirir. Oysa ki ağrısı olan hayvanlar genellikle ağrı duydukları bölgeleri tekrar tekrar yalar ve ısırırlar. O kadar sıklıkla yapabilirler ki vücudunda deri enfeksiyonları ve tüy dökülmesi şeklinde sekonder travmalara neden olurlar.
  • Çoğumuz tıslayan veya hırlayan bir kedinin mutsuz bir kedi olduğunu biliriz ama miyavlamaların ve mırlamalarının da acıya eşlik edebileceğini biliyor muyuz?Bazı kediler koltukları veya ağrı duydukları zaman mırıldanır. Bu özellikle yumuşak mizaca sahip kediler için geçerlidir.
  • İştahı aniden kesilen bir kedi yemek yemek için çok fazla ağrı hissediyor olabilir.
  • Karın ağrısı olan kediler sırtını kamburlaştırarak oturma pozisyonun alırlar. Ayrıca bazen bir kedinin vücudunun belirli bir bölgesini koruduğunu, dokunulmasını istemediğini fark edebiliriz.
  • Bazı kediler tüm yaşamları boyunca doğal olarak somurtkandır. Saldırganlık seviyelerini arttırıp arttırmadıklarını söylemek zor olabilir. Bununla birlikte aniden tıslayan, vuran veya ısıran uysal mizaçlı bir kedi acı çeken bir kedi olabilir.
  • Kediler uzman tımarcılardır ve ipeksi türlerini korumak için uzun saatler harcarlar. Bununla birlikte artrit ağrısı normal bakımlarını zorlaştırabilir ve bakım yapmayı bırakıp dağınık görünmeye başlayan tüyler bir kedinin ağrı çektiğini gösterir ve değerlendirilmesi gerekir.
  • Özetle kedileri doğru gözlemlemek; onların mutluluğunu arttırarak daha refahı yüksek bir yaşama kavuşmalarını sağlayacaktır.
Geçen Haftanın Kedileri