KEDİLERE MEYVE VERİLEBİLİR Mİ?

KEDİLERE MEYVE VERİLEBİLİR Mİ?

Kediler gerçek karnivorlardır. Yani et, diyetlerinin ana maddesidir. Peki ya meyveler kediler için güvenli mi? Ve eğer öyleyse, kediler hangi meyveleri yiyebilir?


Kedilerde tatlı tadını almalarını sağlayan reseptörler eksik olduğu için genellikle meyvede bulunan tatlılıkla ilgilenmezler. 


Kediler Muz Yiyebilir mi?

Evet, kediler muz yiyebilir. Muz iyi bir B6 ve C vitamini, potasyum ve karbonhidrat kaynağıdır. Kedinize taze veya dondurulmuş, dilimlenmiş muz verebilirsiniz. 


Kediler Karpuz Yiyebilir mi?

Evet, kediler ara sıra az miktarda karpuz yiyebilirler ancak karpuz kabuğu veya çekirdeği verilmemeli.


Kediler Çilek Yiyebilir mi?

Evet, kediler az miktarda çilek yiyebilir. Çilek mükemmel bir C vitamini, folat, potasyum ve manganez kaynağıdır. Aynı zamanda bol miktarda antioksidan ve lif içerir. Çileğin sap ve yapraklarını uzaklaştırıp, iyice yıkadıktan sonra kedinize tüketmesi için verebilirsiniz ancak fazla miktarlarda vermeniz önerilmez. Kediler Yaban Mersini, Ahududu, Kızılcık ve Böğürtlen Yiyebilir mi?

Evet, yaban mersini, böğürtlen, ahududu ve kızılcık, kediler için güvenlidir. Bu meyveler antioksidan, flavonoid ve lifin yanı sıra A, C, K ve E vitaminleri bakımından zengindirler. Boğulma tehlikesinin önüne geçmek için meyvelerin her birini, bir ısırık büyüklüğünde porsiyonlara ayırdığınızdan emin olun.


Kediler Elma Yiyebilir mi?

Evet, kediler elma yiyebilir. Elmanın içi kalsiyum, C vitamini, K vitamini ve pektin bakımından, kabuğu ise bitkisel besinler bakımından yüksektir. Kedilerin tüketimi için küçük elma küpleri hazırlanabilir ancak bu küpler asla sap ve çekirdek içermemelidir.  Kediler Mango Yiyebilir mi?

Evet, bu tatlı meyve kediler için iyi bir lif, C vitamini, B6 vitamini ve A vitamini kaynağı olabilir. Kedilerin tüketimi için küçük mango küpleri hazırlanabilir ancak bu küpler asla sap ve çekirdek içermemelidir.  


Kediler Ananas Yiyebilir mi?

Evet, kediler birkaç şartla ananas yiyebilir. Bu tropikal meyve fruktoz bakımından yüksektir ve çeşitli vitaminler (A, B6, folat, C) ve mineraller (magnezyum ve potasyum) içerir. Konserve yerine taze ananas tercih etmeli ve ananası kedinizle paylaşmadan önce yaprakları, dikenleri ve kabuğunu tamamen çıkardığınızdan emin olmalısınız. 


Kediler Kavun Yiyebilir mi?

Evet, kediler iyi bir C vitamini, beta karoten, lif ve antioksidan kaynağı olan kavunu yiyebilirler. Nispeten düşük kalorili bu meyve, genellikle kedigillerin favorisidir çünkü kavun kokusu, etteki proteinlerin kokusunu taklit eder. Küçük küpler veya kavum dilimleri halinde kedinize kavun verebilirsiniz ancak kabuğundan kaçının.


Bir Kedi Ne Kadar Meyve Tüketebilir?

Meyveler kedinizin diyetinin en fazla % 2'sini oluşturmalıdır. Bu, her gün yaklaşık 2 santimetrelik bir porsiyona denk gelmektedir. Küçük parçalara kesilmiş taze veya dondurulmuş porsiyonlar olarak kedinize sunulabilirler. Normal evcil hayvan mamalarından ayrı olarak verilmelidir.


Kediniz meyveyi rahatça sindiremiyorsa kusma, ishal veya kabızlık gibi sindirim bozukluğu (mide rahatsızlığı) belirtileri görebilirsiniz. Meyvelerin şeker içeriğinin yüksek olması nedeniyle şeker hastası kedilere meyve verilmemelidir.


Kediler İçin Güvenli Olan Diğer Meyveler

Bu meyveler kedilerin küçük miktarlarda yemesi için güvenlidir. Çekirdek, sap, yaprak ve kabukları uzaklaştırdığınıza emin olun. 


Kayısı 

Salatalık

Kivi

Nektarin

Armut 


Kediler İçin Güvenli Olmayan Meyveler

Üzüm ve kuru üzüm: Üzüm ve kuru üzümün kediler tarafından tüketilmesi ciddi sindirim sorunları, kusma, ishal, uyuşukluk ve hatta akut böbrek yetmezliğine neden olabilir.

Limon, misket limonu ve portakal: Portakal, limon ve misket limonu gibi turunçgillerdeki yağlar ve bileşikler sindirim sistemi tahrişine, kusmaya, ishale ve hatta merkezi sinir sistemi depresyonuna neden olabilir.Geçen Haftanın Kedileri