Görme Kaybı Yaşayan Bir Evcil Hayvana Yardım Etmenin Yolları

Görme Kaybı Yaşayan Bir Evcil Hayvana Yardım Etmenin Yolları

Köpekler ve kediler birçok nedene bağlı olarak aniden veya kademeli olarak görme kaybı yaşayabilir. Örneğin, diyabet hastalığı katarakta (lensin bulanıklaşmasına) neden olarak görüşün kaybolmasına yol açabilir. Diğer görme kaybı nedenleri arasında göze travma alınması, glokom (göz tansiyonu) ve genetik faktörler yer alır. Görme kaybı hemen fark edilmeyebilir. Evcil hayvanınızda görme kaybı olup olmadığını anlamak için bir yere çarpma ve daha kolay ürkme gibi belirtilere bakın. Görme kaybı olan bir kedi, mobilyaya doğru veya mobilyadan başka bir yere atlarken yüksekliği yanlış değerlendirir. Evcil hayvanınızın gözlerine bakarsanız, gözbebeklerinin parlak ışıkta boyutlarının değişmediğini fark edebilirsiniz. Evcil hayvanınızda görme kaybı olduğunu düşünüyorsanız, onu veteriner hekiminize götürün. Veteriner hekiminiz, evcil hayvanınızın görüşünü değerlendirmek ve varsa görme kaybının nedenini belirlemek için gerekli testleri yapacaktır. Bazı durumlarda, görme kaybı yeterince erken teşhis edilir ve teşhise yönelik tedaviye başlanırsa görme kaybı önlenebilir. Örneğin, glokomun erken teşhisi ve tedavisi,  oküler basıncı (göz içi basıncını) görmeyi yeniden sağlayacak kadar düşürebilir. Bununla birlikte çoğu durumda görme kaybı geri döndürülemez. Geri döndürülemez görme kaybı sanıldığı kadar kötü değildir. Kediler görüş kaybına uyum sağlamakta oldukça iyidir. Görme kaybı olan evcil hayvanınıza nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin!  


•Alışması için Zaman Verin 

Kademeli olarak görme kaybı yaşayan bir evcil hayvan, görme kaybına yavaş yavaş uyum sağlamayı öğrenmiş olacaktır. Görme kaybı tamamen gerçekleştiğinde,  çevrelerinde nasıl gezeceklerini bileceklerdir ancak bir anda görme kaybı yaşayan bir kedinin çevresine alışması için daha fazla zamana ihtiyacı olacaktır. Evcil hayvanınız aniden görme kaybı yaşadıysa, bu duruma alışması ve  evinizin “haritasını” çıkarması için ona en az birkaç hafta zaman verin. Görme kaybı yaşayan bir evcil hayvanın yeni bir "bölge haritası" oluşturması gerekecektir. Görme kaybı olan bir kediniz varsa, onu bir referans noktası olarak kum kabına koyun ve oradan başlayarak evinizde gezmesine izin verin. Bunu yapmak, kedinizin her zaman kum kabının evinizdeki diğer yerlere göre nerede olduğunu bilmesine yardımcı olacaktır. Bazen yakın zamanda görme kaybı yaşayan bir kediye küçük bir oda ayırmak yardımcı olabilir. Küçük odayı gezmeyi öğrendikten sonra evin geri kalanını gezmesine izin verin . 


•Mobilyaları Yerinde Tutun 

Görme kaybı yaşayan evcil hayvanınız kendi haritasını oluşturduğunda tüm mobilyaları, kedinizin tırmalama direğini bile, aynı yerde tutun. Mobilyaların yerlerinin değiştirilmesi görme kaybı olan bir evcil hayvanın yönünü şaşırmasına neden olabilir, kafasını karıştırabilir ve hatta mobilya kenarları keskinse bir güvenlik tehlikesi oluşturabilir. 


•Potansiyel Tehlikelere Erişimi Engelleyin 

Ev eşyaları ve evin bazı bölgeleri görme kaybı olan evcil hayvanlar için tehlikeli olabilir. Evcil hayvanınızı güvende tutmak için evinizde bulunan olası güvenlik tehlikelerini belirleyin. Tehlikeleri belirledikten sonra evcil hayvanınızın bunlara erişimini engelleyin. Örneğin, merdivenlerin başlangıcına ve sonuna bir bebek kapısı koyabilirsiniz. Kedinizin kolayca düşebileceği klozet gibi bölgelere erişimini engellemek için banyo kapılarını kapalı tutun. 


•İşaretleri Kullanın

Görme kaybı olan bir evcil hayvan, çevrelerinde gezinmek için diğer duyularını kullanır. Farklı türde ipuçları kullanmak evcil hayvanınızın nerede olduğunu ve ne yapması gerektiğini anlamasına yardımcı olabilir. Örneğin, bazı bölgeleri belirlemek için lavanta ve vanilya gibi kokulu yağlar kullanın. Evcil hayvanınız merdivenleri rahatlıkla kullanabiliyorsa, merdiven halısı, evcil hayvanınızın merdivenlerin nerede olduğunu bilmesine yardımcı olabilir. 

•Oyun Süresinde Diğer Duyguları Teşvik Edin 

Görme kaybı olan evcil hayvanların düzenli oyun süresine ve egzersizlere ihtiyacı vardır. Oyun süresini kedinizin ihtiyaçlarına göre değiştirmek basit ve eğlenceli olabilir. Görme kaybı olan kediler için zilli veya çıngıraklı oyuncaklar oyunu eğlenceli hale getirebilir. Kedinizin koku alma duyusunu harekete geçiren kedi nanesi içeren oyuncaklar da onlar için harika bir seçim olabilir. 

•Evcil Hayvanınızı Veterinere Götürün 

Evcil hayvanınızın görme kaybı geri döndürülemez olsa bile göz sağlığındaki değişiklikleri izlemek ve genel sağlığını korumak için düzenli veteriner randevuları önemlidir. Bu randevular, evcil hayvanınızın görme kaybı ile başa çıkmasına yardımcı olacak farklı yolları tartışmak için de iyi bir zamandır.


Geçen Haftanın Kedileri