Felin İndolent ( inaktif) Ülser

Felin İndolent ( inaktif) Ülser

İndolent dudak ülseri eozinofilik granuloma kompleksin farklı formlarından biridir. Üst dudak kenarında ( bir veya iki tarafta, genellikle dudağın önüne doğru) meydana gelir. Bu ülserler bazı vakalarda büyüyebilir ve çok genişleyebilir. 

Etiyoloji 

Kesin nedeni bilinmemektedir. Bazı araştırma çalışmaları, vakaların çoğunda bir tür alerjik yanıtın ( aşırı duyarlılık reaksiyonu) yer alabileceğini düşündürmektedir. Bu nüks eden durumlarda daha olasıdır. 

Diğer çalışmalar, durumun kısmen genetik olabileceğini düşündürmektedir.

Klinik Belirtileri 

Üst dudakta tek veya çift taraflı ülser görüntüleri 

Teşhis 

Hastanın klinik geçmişi ve muayene bulgularına dayanır. 

Kesin tanı için ince iğne aspirasyonu( FNA) yapılabilir. Bazı durumlarda FNA’dan alınan sonuçlar tam net olamayabilir ve biyopsi gerekebilir. 

Dudak ülserlerinin görünümü oldukça karakteristiktir ve biyopsi gerekmeyebilir ancak lezyonlar ağız içinde başka yerde de varsa diğer hastalıkları ekarte etmek için gerekli olacaktır. 

Tedavi 

Altta yatan neden belirlenirse nedeni ortadan kaldırmaya yönelik uygulamalar yapılacaktır.

Alta yatan şüpheli aşırı duyarlılık sebebi ile pire ve böcek kontrolü çok önemlidir. Böcek ısırıkları, etkilenen kedilerde abartılı bir immun(bağışıklık) yanıtı tetikleyerek klinik belirtilere neden olabilir veya bunları kötüleştirebilir. 

Bazı kediler eliminasyona veya hipoalerjenik diyetlere yanıt verir ve bunun nedeninin yatan bir gıda alerjisi olduğunu düşündürür. Kedi eozinofilik granülom kompleksi teşhisi konan kedilerin çoğu, hipoalerjenik bir gıda diyetinden faydalanabilir. 

Kortikosteroidler, eozinofilik granülom kompleksinin semptomlarını kontrol altına almak için en yaygın tedavidir.

Tedavi haftalarca veya aylarca sürebilir çünkü eozinofilik granülomlar sıklıkla nükseder ve uzun süreli tedavi tekrarlama şansını en aza indirir. 

Siklosporin, alerjik cilt hastalığını yönetmek için kedilerde sıklıkla kullanılan başka bir ilaçtır. Bağışıklık baskılayıcı görevi görür ve steroid alamayan kediler için iyi bir alternatiftir.

Prognoz 

Çoğu vaka tıbbi tedaviye iyi yanıt verir. Nüks yaygındır ve bu nedenle birçok vakada ihtiyaç duyulan durumlarda ömür boyu aralıklı tedaviye ihtiyaç vardır. Ciddi şekilde etkilenen kedilerde daha agresif bir tedavi gereklidir.


Geçen Haftanın Kedileri