KHEDİ - Türk Van Kedisi

Türk Van Kedisi

Anavatanı Van yöresidir. Türkiye'de yetiştirilen saf Türk kedisidir. Diğer kedi türleri arasında doğal bir kedi olarak yer edinmişlerdir. İlk kez 1950’lerin ortasında bir ingiliz çift tarafından İngiltere'ye götürülmüştür. Bu kedilerin gerçek ve Angora kedisinden farklı bir ırk olduğu anlaşıldıktan sonra yoğun üretim programıyla Governing Counsil of Cat Fancy (GCCF) tarafından tanınmışlardır. “Van” ön adı kedinin adını ve orjinini belirtmek için seçilmiştir. Böylece Dünya Kedi Sevenleri “Turkish Van Cats” ile tanışmıştır. Sonraları paterni ve tüm renkleri ile farklı kedi federasyonlarınca da tanınmaya başlamıştır.

Temizliklerine oldukça titiz davranan Van kedileri zeki,canlı ve insanlara karşı sevgi doludurlar, Kendi istekleriyle suya giren ve suyla oynamayı seven tek kedi türüdür,ayrıca iyi birer avcıdırlar. Oyuncu bir tür olmalarının yanında iyi bir arkadaştırlar ancak kucağa alınmayı sevmezler.

Melez cinsler de, saf kan cinsler de çeşitli sağlık problemleri yaşayabilirler. Van Kedileri genel anlamda sağlıklı kedilerdir; fakat bazılarında Hipertrofik Kardiyomiyopati adlı bir kalp rahatsızlığın geliştiği gözlemlenmiştir.

Bu ırk kedileride sağırlığın yaygın olduğu kanısı hakimdir. ancak gözleri iki ayrı renk olan kedilerde ve sadece mavi gözlü Van kedilerinden bu oran %2-3 civarındadır.

Sponsorlar
Derneğimiz 2017 Ocak ayında ''Kedi Hekimliği Derneği'' adıyla sürekli gelişen ve her gün daha da özelleşen sağlık ve tıp alanı gibi, biz Veteriner Hekimlerin de daha spesifik çalışmalar yapabilmesi hedefiyle "Kedi Hekimliği" alanına yoğunlaşmak, "Kedi"yi ve özellikle "Hekimliğimizi" kapsayan kısmını irdelemek, hem siz meslektaşlarımız hem de Veteriner Hekim Adayı öğrencilerimizin bu alandaki gelişimine katkı sağlayabilmek amacı ve heyecanı ile kurulmuştur.