KHEDİ - RAGDOLL KEDİSİ

RAGDOLL KEDİSİ

Kedi ırkı ailesinde Ragdoll’lar genç ırklar arasında yerini alır. 1960’lı yıllarda Kaliforniya’da Ann Baker tarafından yetiştirilmiştir. Keşfedilen bu ırkın Beyaz Persian olabileceği düşünülmüştür. Fakat sonraki araştırmalarda yeni bir ırk olduğu ortaya çıkmıştır. Ragdoll üzerinde yapılan araştırmalarda deney fareleri kullanılmış ve bazı farklı davranışlar gözlenmiştir. Bu gözlemler 1960 yılı boyunca sürmüştür.

Irk olarak çok seçicidirler ve çok nadir ürerler. Fizyolojik olarak ise yumuşak tüyleri, yuvarlak kafa yapıları ve yuvarlak büyük gözleri ile dikkat çekerler.

Sahiplerine ihtiyaçlarını belirtmek için adeta konuşan bu sevgi dolu ırk sahibine son derece bağlıdır. İnsanları kapıda karşılamayı, oyunlar oynamayı severler. Eğitilme yeteneğine sahip olan Ragdoll, becerileri karşısında ödüllendirilmeyi bekler.
Irk olarak kalp hastalıklarına yatkınları bulunmaktadır.

Sponsorlar
Derneğimiz 2017 Ocak ayında ''Kedi Hekimliği Derneği'' adıyla sürekli gelişen ve her gün daha da özelleşen sağlık ve tıp alanı gibi, biz Veteriner Hekimlerin de daha spesifik çalışmalar yapabilmesi hedefiyle "Kedi Hekimliği" alanına yoğunlaşmak, "Kedi"yi ve özellikle "Hekimliğimizi" kapsayan kısmını irdelemek, hem siz meslektaşlarımız hem de Veteriner Hekim Adayı öğrencilerimizin bu alandaki gelişimine katkı sağlayabilmek amacı ve heyecanı ile kurulmuştur.