KHEDİ - Norveç Orman Kedisi

Norveç Orman Kedisi

?Irk, ilk olarak 1930 yılında İskandinav yarım adasında görülmüştür. Bölgenin yerlisidirler. Asırlardır vahşi hayvanlarla ve dondurucu soğuklarla yaşam mücadelesi vermiştir. İklim olarak soğuk bölgelerde yaşayan Norwegian Forest, buna rağmen oldukça sıcakkanlı bir kedi cinsidir. .
.
?Sıcakkanlı, dengeli, kendilerinden emin ve oyuncu bir yapıları vardır. Çocuklardan ve diğer kedilerden hoşlanırlar. Sevecen ve yumuşak bir ses tonuna sahiptirler. Ev hayatına kolayca uyum sağlayan Norwegian Forest cinsi Kediler, doğal yaşamdaki türlerinin tırmanıcı ve avcı özelliklerini de taşırlar. Suya son derece ilgi duyarlar. .
.
?Yapısal olarak oldukça geniş hatlara sahip olan Norveç Orman Kedileri’nin ağırlıkları 3kg ile 9kg arasında değişebilir. Uzun tüy yapısına sahip bu kediler iyi bir tüy bakımına ihtiyaç duyarlar. .
.
?Safkan ve melez kedilerin her ikisi de doğada genetik olarak gözlemlenen bir çok çeşit sağlık problemine sahiptir. Norveç Orman kedileri 14 – 16 yıl yaşamaktadır. Bazı kalp ve böbrek hastalıkları görülebilmektedir.

Sponsorlar
Derneğimiz 2017 Ocak ayında ''Kedi Hekimliği Derneği'' adıyla sürekli gelişen ve her gün daha da özelleşen sağlık ve tıp alanı gibi, biz Veteriner Hekimlerin de daha spesifik çalışmalar yapabilmesi hedefiyle "Kedi Hekimliği" alanına yoğunlaşmak, "Kedi"yi ve özellikle "Hekimliğimizi" kapsayan kısmını irdelemek, hem siz meslektaşlarımız hem de Veteriner Hekim Adayı öğrencilerimizin bu alandaki gelişimine katkı sağlayabilmek amacı ve heyecanı ile kurulmuştur.