KHEDİ - Birman

Birman

Bu güzel kedi elbette güzel bir efsaneyi hakediyor. Kimilerince Bruma’nın Kutsal kedisi olarak da bilinen bu kedi, efsaneye göre çarpıcı güzelliğini, mavi gözlü bir tanrıçadan almıştır. Tapınak kedisi olan Birman, rahibine olan sevgisi ve bağlılığından ötürü tanrıça tarafından ödüllendirilmiş; beyaz kürkü altın rengine, sarı gözleri ise maviye dönüştürülmüştür. Patileri saflığın simgesi olan beyaz renkte kalmaya devam etmiştir. O günden beri tanrıçanın bu değişimlerine sahip olarak doğan tapınak kedilerinin, ölen rahibin ruhunu taşıdığı söylenir.

Uysaldırlar. Birman’lar akıllı ve meraklı kedilerdir. Çevreyi keşfetmeyi sever ve bazen bunu abartabilir. Bu yüzden gözlerinizi üstünde tutmanız akıllıca olacaktır. .
Aşağıdaki hastalıklara rastlandığı da görülmüştür. •Kalıtsal Hipotrikoz, tüysüz ve tipik aplazi ve bağışıklık noksanlarıyla doğmalarına ve buna bağlı olarak enfeksiyon ve ölümlere neden olabilir. Neyse ki çok nadir görülür.
Korneal Dermoid, gözlerden birinin ya da ikisinin korneasında deri ve tüyler olması durumu.
Spongiyöz Dejenerasyon; arka bacaklarda zayıflık ve kordinasyonsuz hareketlere neden olan ilerlemeli bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır.
Yavrularda titreme; bu durum bazı yavrularda görülür. 10 günlükken başlar ve 12 haftalık olana kadar sürebilir. Nedeni bilinmemekle beraber normale dönmesi kendiliğinden gerçekleşir.

Birman
Sponsorlar
Derneğimiz 2017 Ocak ayında ''Kedi Hekimliği Derneği'' adıyla sürekli gelişen ve her gün daha da özelleşen sağlık ve tıp alanı gibi, biz Veteriner Hekimlerin de daha spesifik çalışmalar yapabilmesi hedefiyle "Kedi Hekimliği" alanına yoğunlaşmak, "Kedi"yi ve özellikle "Hekimliğimizi" kapsayan kısmını irdelemek, hem siz meslektaşlarımız hem de Veteriner Hekim Adayı öğrencilerimizin bu alandaki gelişimine katkı sağlayabilmek amacı ve heyecanı ile kurulmuştur.