Birman

Bu güzel kedi elbette güzel bir efsaneyi hakediyor. Kimilerince Bruma’nın Kutsal kedisi olarak da bilinen bu kedi, efsaneye göre çarpıcı güzelliğini, mavi gözlü bir tanrıçadan almıştır. Tapınak kedisi olan Birman, rahibine olan sevgisi ve bağlılığından ötürü tanrıça tarafından ödüllendirilmiş; beyaz kürkü altın rengine, sarı gözleri ise maviye dönüştürülmüştür. Patileri saflığın simgesi olan beyaz renkte kalmaya devam etmiştir. O günden beri tanrıçanın bu değişimlerine sahip olarak doğan tapınak kedilerinin, ölen rahibin ruhunu taşıdığı söylenir.

Uysaldırlar. Birman’lar akıllı ve meraklı kedilerdir. Çevreyi keşfetmeyi sever ve bazen bunu abartabilir. Bu yüzden gözlerinizi üstünde tutmanız akıllıca olacaktır. .
Aşağıdaki hastalıklara rastlandığı da görülmüştür. •Kalıtsal Hipotrikoz, tüysüz ve tipik aplazi ve bağışıklık noksanlarıyla doğmalarına ve buna bağlı olarak enfeksiyon ve ölümlere neden olabilir. Neyse ki çok nadir görülür.
Korneal Dermoid, gözlerden birinin ya da ikisinin korneasında deri ve tüyler olması durumu.
Spongiyöz Dejenerasyon; arka bacaklarda zayıflık ve kordinasyonsuz hareketlere neden olan ilerlemeli bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır.
Yavrularda titreme; bu durum bazı yavrularda görülür. 10 günlükken başlar ve 12 haftalık olana kadar sürebilir. Nedeni bilinmemekle beraber normale dönmesi kendiliğinden gerçekleşir.

Birman
Sponsorlar